Tutaj jesteś: Home :: Dziecko :: Niemowlę :: Rozwój emocjonalny w pierwszym roku życia

Rozwój emocjonalny w pierwszym roku życia



Patrząc na nowo narodzone dziecko czasami pewnie zastanawiasz się nad tym o czym myśli, co czuje, czego pragnie czy potrzebuje. Czy płacz oznacza smutek? Czy śmiech oznacza radość? Zazwyczaj bardzo szybko przypisujemy dzieciom emocje, które sami dobrze znamy. W rzeczywistości jednak sytuacja jest trochę inna niż mogłoby się wydawać.

Żaden inny okres w życiu dziecka nigdy nie będzie równał się emocjonalnemu rozwojowi jakiego doświadcza niemowlę w pierwszym roku swojego życia. Noworodek intuicyjnie odbiera twoją miłość i przywiązanie, lecz na początku nie odwzajemnia tych emocji. On nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest indywidualną osobą – nie oddziela siebie od ciebie. Możliwość zaobserwowania jak Twoje dziecko podczas jednego roku przeobraża się z egoistycznego kłębka nerwów w kochającego, odczuwającego i połączonego ze światem małego człowieczka jest jednym z najbardziej cudownych zjawisk w pierwszym roku rodzicielstwa.

Przywiązanie
Jakkolwiek smutno to brzmi, na początku Twoje dzieciątko nie jest realnie do Ciebie przywiązane. Może oczywiście rozpoznawać Twój głos albo cieszyć się Twoim dotykiem, nie odróżni ono jednak na tym etapie Twoich czułości od listonosza sepleniącego mu do wózeczka. Ale nie ma co panikować. Już w czwartym miesiącu życia zaczyna się to zmieniać, by w siódmym dzidziuś miał już uformowane emocje względem konkretnych osób. W tym okresie jeśli zdarzy Ci się zniknąć na jakiś czas zostawiając swoje dziecko z inną osobą, może ono się zestresować i płakać.

Świadomość siebie
Na samym początku noworodek nie ma pojęcia, że istnieje. Oznacza to, że nie uznaje tego co odczuwa i doświadcza jako swoje osobiste doświaczenia, nie oddziela siebie od innych ludzi. Posiada bardzo niską a właściwie znikomą świadomość siebie. Między czwartym a siódmym miesiącem życia zaczyna ono rozumieć, że Ty i ono to nie ta sama osoba. We wcześniejszym okresie dziecko będzie eksperymentowało z przyczynami i skutkami takich czynności jak zrzucanie czegoś na podłogę czy robienie hałasu. Obserwując Twoje reakcje na te zdarzenia zaczyna zdawać sobie sprawę, że jest indywidualną jednostką i że może oddziaływać na świat w różny sposób.

Emocje
Noworodek potrafi wyrażać emocje – zazwyczaj przenikliwym płaczem – ale nie rozumie ich przyczyn i efektów ani tego co właściwie wyraża. Niemowlę ma instynktowne reakcje na głód, ból, czy przyjemne uczucia. W pierwszym roku swojego życia Twoje dziecko zacznie wyrażać odczuwaną przyjemność poprzez uśmiech – zazwyczaj około szóstego tygodnia życia. Później gaworząc i wydając przeróżne odgłosy by ostatecznie około trzeciego, czwartego miesiąca zacząć się śmiać na głos. Również w czwartym miesiącu życia dzieci zaczynają wyrażać złość, gdy nie dostają tego czego chcą – zaczynają wtedy marszczyć brwi, rozrabiają lub stają się smutne. Strach przed czymś – coś więcej niż zaskoczenie sytuacją – zaczynają odczuwać około dziewiątego miesiąca życia.

Poczucie bezpieczeństwa
Zapewnienie dziecku opieki, miłości i wsparcia w pierwszym roku życia uczy je, że może czuć się bezpiecznie, ponieważ ludzie zadbają o jego potrzeby. Zaczyna ono ufać Ci, że je nakarmisz, sprawisz, żeby było mu ciepło i zrobisz wszystko, żeby było bezpieczne. Niektórzy psychologowie twierdzą, że od doświadczeń w pierwszym roku życia dziecka zależy, czy będzie ono ufne wobec ludzi, czy też bojaźliwe i nieufne. Dzieci, które nie otrzymują wystarczająco dużo miłości i czułości mogą nie wykształcić normalnych reakcji emocjonalnych wobec innych ludzi i wycofać się do własnego wewnętrznego świata. Ważne jest więc cieszyć się tym trudnym dla rodzica okresem i wycisnąć z siebie tyle miłości i dbałości o potrzeby malucha ile jesteśmy w stanie !


Komentarze

Dodaj komentarz

Treść wiadomości:
Nazwa użytkownika:
Adres e-mail:
Kod weryfikacyjny:

Najnowsze osobywięcej

Avatar dasd15Avatar malwi36Avatar HanysHansAvatar SylkaAvatar And70Avatar 10august1995Avatar Marcin87chAvatar Greg17Avatar Patrycja