Tutaj jesteś: Home :: Dziecko :: Histeria kilkulatka – wpadać w panikę?

Histeria kilkulatka – wpadać w panikę?

DzieckoTwoje dwuletnie dziecko w histeryczny sposób demonstruje swoje racje i to na oczach ludzi? Atak histerii przebiega nie tylko w towarzystwie przeraźliwego krzyku, ale również rzucania się na podłogę i walenia pięściami w nią?
Taka reakcja jest wpisana w rozwój młodego człowieka. Poprzez nieumiejętność wyrażenia swoich racji za pomocą słów – demonstrują to histerycznym zachowaniem. W główce kilkulatka istnieje przeświadczenie, że jeżeli zareaguje histerią na jakieś racje, nakazy wypowiadane przez mamę, ta ulegnie i stanie się tak jak dziecko chce. W czasie rozwoju dziecka, okazywanie emocji właśnie w taki sposób jest rzeczą całkiem normalną….dzieci chcą być powoli niezależne i „same” decydować o tym „w którą stronę pójdą”. Dla kilkuletniego dziecka, możliwość decydowania w tak błahych sprawach, wielokrotnie staje się rzeczą priorytetową – nie oznacza to jednak, że my rodzice mamy zachowaniom histerycznym ulegać, a dziecko decydować „o tym, w którą stronę pójdzie”.

Jak zatem mądrze reagować na histerię dwulatka, który rzucając się w sklepie na oczach nieznajomych ludzi pragnie zademonstrować, że nie wyjdzie ze sklepu bez upragnionej zabawki? Kupić mu ją? – W żadnym wypadku!
To w jaki sposób rodzic ma zareagować, w świecie, gdzie klaps jest postrzegany jako katowanie dziecka?

Spójrzmy na świat oczami dziecka… Skąd młody człowiek, uczący się dopiero życia ma wiedzieć jak postępować? W jaki sposób ma zrozumieć, że sklep pełen zabawek nie stoi otworem, po to aby wybrać ulubiony samochodzik i wyjść z nim do domu?
Zadaniem, nas – rodziców, jest nauczenie młodego człowieka, nie znającego życia, jakie postępowanie jest prawidłowe, a jakie nie – gdzie jest granica, której nie powinien przekraczać.
U nas dorosłych, nie jest to łatwe zadanie, ale każdy rodzic prędzej, czy później stanie przed taką rolą. Trzymając się kilku żelaznych zasad powinniśmy poradzić sobie nawet z małym histerykiem:

  • Nie reaguj złością na złość dziecka! Cierpliwość w każdym przypadku to najlepsza rada. Jeżeli, dziecko ma atak histerii, a ty masz ochotę dać klapsa i tak załatwić sprawę – weź głęboki oddech i staraj się zrozumieć dziecko – ono właśnie w taki sposób demonstruje, że jest mu źle!
  • W rozmowie z dzieckiem formułuj jasne i krótkie komunikaty. Prosta, mało skomplikowana mowa, częściej jest zrozumiana przez kilkulatka: „Nie wolno bić, kopać”…
  • Nie wolno dziecku pozwalać na wszystko. Jednak, nie bądźmy rodzicami terrorystami, którzy wszystkiego im zabraniają! W wiek dziecięcy wpisana jest beztroskość i chęć robienia wielu rzeczy, których po prostu nie wypada. W takim razie wyznacz jasno własnemu dziecku granice, na które może sobie pozwolić i zachowania, które będzie pewien, że akceptujesz.
Złote zasady, które zostały tutaj przedstawione, są ogólnymi, które powinny zadziałać praktycznie w każdym przypadku histerycznej reakcji Twojego dziecka. Jednak, warto pamiętać, że każde z nich jest innym małym człowiekiem uczącym się dopiero życia i w związku z tym, jedne zachowania rodziców mogą podziałać u jednego dziecka, a u innego mogą je jeszcze bardziej rozzłościć. Warto poznawać własne dziecko i jego reakcje, gdyż każde z nich ma własną, indywidualną osobowość, która na tym etapie jest dopiero kształtowana.


Komentarze

Dodaj komentarz

Treść wiadomości:
Nazwa użytkownika:
Adres e-mail:
Kod weryfikacyjny:

Najnowsze osobywięcej

Avatar malwi36Avatar HanysHansAvatar SylkaAvatar And70Avatar 10august1995Avatar Marcin87chAvatar Greg17Avatar PatrycjaAvatar Anka534