Tutaj jesteś: Home :: Dziecko :: Niemowlę :: Czy karmić piersią?

Czy karmić piersią?

Dobrodziejstwa wynikające z karmienia piersią

Według wielu organizacji, naukowców a także doświadczonych matek, karmienie piersią niesie ze sobą wiele dobrodziejstw które ułatwiają dzieciom start i zapewniają im niezwykłą ochronę. Mleko matki jest idealnym pokarmem dla noworodków i niemowląt. Nie dość, że zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, to jeszcze istnieje pewność, że jest ono bezpieczne. Zawiera w sobie przeciwciała, które bardzo dobrze bronią dziecko przed typowymi dla jego wieku chorobami (na przykład takimi jak zapalenie płuc). Również matka czerpie korzyści z karmienia piersią. Taki rodzaj karmienia noworodka, według ustaleń WHO, zmniejsza ryzyko raka piersi i jajników oraz pomaga wrócić do wagi sprzed okresu ciąży.

Co z mlekiem modyfikowanym?

W perspektywie niemożności karmienia piersią, wiele matek decyduje się na wykorzystanie w diecie noworodka mleka modyfikowanego. Jest to bardzo dobry zamiennik mleka matki, ale należy wziąć pod uwagę fakt, że nie zawiera on przeciwciał, które dziecko może przyswoić przez karmienie piersią. Poza tym, zawsze istnieje ryzyko użycia niesterylnej butelki lub przeniknięcia do organizmu niemowlaka innych bakterii. Również zbytnie rozcieńczenie pokarmu może powodować niedożywienie u dziecka, a zbyt częste dokarmianie mieszanką może zaburzyć laktację u matki. Dzięki ustaleniom WHO obowiązującym od 1981 roku, wszystkie etykiety tego rodzaju pokarmów muszą zawierać informacje na temat korzyści, jakie niesie ze sobą karmienie piersią, a sama promocja tego mleka jest zabroniona.

Choć korzyści wynikające z naturalnego karmienia niemowlęcia wydają się być przekonujące, to jednak nie każda z kobiet ma okazję przekonać się o tym na własnej skórze. Zaburzenia laktacji, brak czasu czy inne czynniki często stają się dla matek barierą nie do przeskoczenia. Ważne jest jedno: to matka zawsze wie najlepiej, co powinna zrobić, aby dziecko było szczęśliwe. I tego należy się trzymać.


Komentarze

Dodaj komentarz

Treść wiadomości:
Nazwa użytkownika:
Adres e-mail:
Kod weryfikacyjny:

Najnowsze osobywięcej

Avatar malwi36Avatar HanysHansAvatar SylkaAvatar And70Avatar 10august1995Avatar Marcin87chAvatar Greg17Avatar PatrycjaAvatar Anka534