Tutaj jesteś: Home :: Dziecko :: Noworodek :: Idziemy na zakupy - wyprawka dla dziecka

Idziemy na zakupy - wyprawka dla dziecka

Narodziny dziecka to moment niezwykle ważny w życiu każdego rodzica. Wraz z tym momentem rozpoczyna się pasmo zmian, nowych sytuacji i wyzwań dla rodziców. Dlatego niezwykle istotne jest, aby dobrze przygotować się do tej sytuacji. Jednym z aspektów owych przygotowań jest dokonanie w odpowiednim czasie zakupów na poczet przyszłej nowej Istotki. Czyli krótko mówiąc, jeszcze zanim nowy członek rodziny pojawi się na świecie, idziemy na zakupy. Zastanówmy się jednak po pierwsze kiedy dokonać zakupów.

Sklepy z akcesoriami dziecięcymi pękają w szwach, sieć Internet kusi kolorowymi promocjami, zestawami i bajecznie wyglądającymi zabawkami. Oprócz tych przepięknych przedmiocików, które na pewno cieszą oko, jednak nowo narodzonemu maleństwu się nie przydadzą, zastanowić się należy nad kupnem bardziej przyziemnych, chociaż niekoniecznie mniej kolorowych i bajecznych, rzeczy.

Wyprawka dla noworodka jest podstawowym elementem, który powinien zaprzątnąć głowę przyszłym rodzicom. Ważne, aby rzeczy te zostały zakupione jeszcze przed terminem porodu. Z doświadczenia wielu rodziców terminem ostatecznym jest miesiąc przed porodem, gdyż zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do wcześniejszego rozwiązania i dobrze wtedy mieć zabezpieczony chociażby podstawowy skład ubrań i przedmiotów dla dziecka. Niektórzy rodzice wolą jednak kupić wszystko po urodzeniu dziecka, chociażby wtedy, gdy płeć noworodka nie była wcześniej znana. Jest też grupa zapobiegliwych, którzy już wiele miesięcy przed terminem porodu dokonali kompletnych zakupów i teraz tylko czekają, aż wszystko będzie mogło się przydać.

Tyle, jeśli chodzi o termin zakupów. Drugie pytanie brzmi: „co powinno w takiej wyprawce się znaleźć?” To jest pytanie podstawowe, szczególnie, gdy kobieta spodziewa się pierwszego dziecka i nie miała wcześniej doświadczenia w tej kwestii. Pomóżmy zatem skompletować podstawową wyprawkę dla dziecka.

Dla ułatwienia robienia zakupów kupowane rzeczy podzielić można na kategorie: ubranka, przybory kosmetyczne, akcesoria do karmienia, rzeczy potrzebne przy wyjściu ze szpitala. Pierwsza z kategorii zależna jest od pory roku, w której przychodzi dziecko na świat. Inny zestaw ubranek będzie potrzebny latem, a inny wykorzysta się zimą. Uniwersalnymi elementami stroju noworodka są tzw. pajacyki. Przyda się ich na początek 3 sztuki. Także body należy do uniwersalnego zestawu ubranek. To z krótkim rękawem oraz to z długim. Wystarczą 4 pary każdego rodzaju. Do tego zestawu warto zakupić 5 par śpioszków z kaftanikami, gdyż dobrze mieć jakieś w rezerwie na wypadek pobrudzenia. Niezbędne okażą się także rękawiczki-niedrapki, aby zabezpieczyć buźkę Maleństwa przed niesfornymi rączkami. Skarpetki, czapeczki i rękawiczki warto dostosować do aktualnej pory roku. Zimą i jesienią przyda się kombinezon ocieplany oraz grubszy pajacyk z polaru, który ochroni dziecko przed chłodnym wiatrem. Tyle o podstawowym zestawie ubranek. Do
dać należy jeszcze, że najlepszym materiałem, z którego powinny być wykonane ubranka jest bawełna, gdyż zapewnia ona przewiewność i nie uczula. Kupno kocyka, czy to cieńszego, czy grubszego, także powinno znaleźć się na liście zakupów. Innymi elementami są: łóżeczko, prześcieradło, ochraniacz na boki łóżeczka, rożek, poduszka, materac do łóżeczka i komplet pościeli.

Następnie kompletować można przybory kosmetyczne dla Maluszka. Skóra noworodka jest niezwykle delikatna i wrażliwa na detergenty nieprzystosowane dla niej. Ważne, aby produkty higieniczne były przeznaczone specjalnie dla dzieci od pierwszych dni życia. Podstawowym środkiem higienicznym, który pozostanie z nami przez długi czas, są pieluszki jednorazowe. Zmieniać się będzie oczywiście ich rozmiar. Na początek warto kupić najmniejsze, czyli „1” oznaczone nazwą „newborn”. Mają one bowiem wycięcie na gojący się w tym czasie pępek. Do utrzymania prawidłowej higieny ważne są też chusteczki nawilżane. Marka jednych i drugich zależy od Państwa, a szczególnie od dziecka, gdyż niektóre mogą wywoływać uczulenie i konieczna jest wtedy ich zmiana na inne. Pieluszki na początek wystarczą w 2 opakowaniach. Chusteczek warto zakupić więcej paczek. Innymi akcesoriami higienicznymi są: mydełko lub delikatna emulsja do kąpieli, zasypka oraz maść na odparzenia pieluszkowe, gruszka lub aspirator do oczyszczania noska, sól fizjologiczna i waciki kosmetyczne do przemywania oczu dziecka, oliwka pielęgnacyjna, termometr elektroniczny, preparat do oczyszczania pępka (najlepiej zalecany przez Państwa pediatrę). Do czesania niekiedy dość bujnej czuprynki naszej pociechy przydać się może szczoteczka z miękkim włosiem lub grzebyczek. Oprócz pieluszek jednorazowych warto zaopatrzyć się w minimum 10 pieluszek tetrowych, które wykorzystane zostaną do różnych czynności higienicznych. W celach kąpielowych warto zakupić wanienkę dziecięcą lub też cały stojak kąpielowy. Przydatne będą też ręczniki z kieszonką na główkę, termometr do kontroli temperatury wody i przewijak, na którym będzie się dokonywało codziennych czynności higienicznych dziecka. Do prania ubranek dziecięcych dobrze mieć specjalny delikatny proszek, a także płyn do płukania bez środków chemicznych.

Karmienie niemowlaka wymaga także pewnego zestawu, w który warto się zaopatrzyć. Zależnie, czy kobieta zamierza karmić piersią, czy też mlekiem modyfikowanym, istnieją pewne akcesoria specjalnie dla takich mam. Przy karmieniu piersią przydać się może specjalna poduszka-rogalik. Niekiedy będzie trzeba skorzystać z laktatora, warto więc mieć pod ręką czy to elektryczny, czy ręczny. Na wszelki wypadek można mieć 2 małe (125ml) butelki ze smoczkami o najmniejszych otworach do karmienia. Jeżeli butelki, to także zestaw do ich czyszczenia, gdyż mały brzuszek jest niezwykle wrażliwy na zalegające bakterie. Przydać się może także sterylizator do butelek, a do odciągniętego pokarmu naturalnego lub przygotowanego mleka modyfikowanego podgrzewacz.

Na wyjście ze szpitala warto mieć uszykowany osobny zestawik ubranek skompletowany ze wspomnianych wyżej, oczywiście zależnie od pogody. Koniecznie zaopatrzcie się Państwo w fotelik samochodowy dla najmłodszych dzieci, gdyż tylko w takim foteliku możliwe jest transportowanie niemowlęcia samochodem ze szpitala. Przyda się on także później przy przewożeniu Maluszka. Warto zastanowić się nad kupnem kompletu zawierającego wózek gondolę, spacerówkę oraz fotelik, gdyż takie komplety wychodzą korzystnie cenowo.

Jak zatem widać hasło „idziemy na zakupy” przed narodzeniem dziecka jest przedsięwzięciem sporych rozmiarów i warto pomyśleć o nim odpowiednio wcześnie.


Komentarze

Dodaj komentarz

Treść wiadomości:
Nazwa użytkownika:
Adres e-mail:
Kod weryfikacyjny:

Najnowsze osobywięcej

Avatar malwi36Avatar HanysHansAvatar SylkaAvatar And70Avatar 10august1995Avatar Marcin87chAvatar Greg17Avatar PatrycjaAvatar Anka534