Tutaj jesteś: Home :: Dziecko :: Przedszkolak :: Czego potrzebuje dziecko, by dobrze się wyspać?

Czego potrzebuje dziecko, by dobrze się wyspać?

PrzedszkolakSen to jedna z podstawowych potrzeb fizjologicznych dziecka. W czasie trwania snu organizm dziecka odpoczywa, regeneruje się i pozwala na zgromadzenie niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu energii. Sam sen to jednak jedno, ale dobry sen to zupełnie co innego. Prawdopodobnie każdy z nas doświadczył kiedyś zjawiska, kiedy mimo długotrwałego i wydawać mogłoby się dobrego, wygodnego snu budził się zmęczony. Podobna sytuacja może przydarzyć się dziecku. Powodów tego jest kilka a podstawowe są prozaiczne i łatwo można sobie z nimi poradzić.

Przygotowanie pokoju
Niby wszyscy o tym wiedzą, ale gorzej z praktyką. Pokój przed snem należy wywietrzyć. Dobrze, żeby w sypialni dziecka był jeden kwiat oczyszczający powietrze z lotnych związków organicznych, np. skrzydłokwiat. Pościeli po nocy nie wolno chować od razu do pojemnika - powinna trochę się  przewietrzyć. Wszystkie tekstylia używane w sypialni warto suszyć na słońcu - już 30 min na słońcu zabija 50% roztoczy i bakterii! Zaduch i ciężkie powietrze nie wpływają na nas korzystnie. Następny problem to złe poduszki i ułożenie ciała. Nie powinniśmy spać na wysokich poduszkach, nie powinniśmy również mieć miękkiego materaca. To źle wpływa na pozycję snu, czyli finalnie również na wysypianie się. 

Wygodny ubiór - jaki materiał?

Przede wszystkim konieczne jest noszenie wygodnej piżamy, która nie będzie krępowała ruchów. To bardzo ważne, choć wydaje się, że tak nie jest. Przecież nie jesteśmy świadomi tego w czym śpimy, kiedy zasypiamy. Jest to niezwykle błędne myślenie, bo faktycznie my nie jesteśmy tego świadomi, ale nasze ciało i umysł już tak. Warto więc wybrać luźną piżamę z naturalnego materiału, w której skóra będzie mogła swobodnie oddychać. Absolutnie nie poleca się grubych i obcisłych piżam.  Jak zostało wspomniane sen jest niezbędny, dlatego powinniśmy zadbać o to, aby organizm dziecka podczas niego mógł się poprawnie regenerować.


Komentarze

Dodaj komentarz

Treść wiadomości:
Nazwa użytkownika:
Adres e-mail:
Kod weryfikacyjny:

Najnowsze osobywięcej

Avatar malwi36Avatar HanysHansAvatar SylkaAvatar And70Avatar 10august1995Avatar Marcin87chAvatar Greg17Avatar PatrycjaAvatar Anka534