Tutaj jesteś: Home :: Dziecko :: Rola matki w życiu dziecka

Rola matki w życiu dziecka


Bycie matką to najpiękniejsze co może przydarzyć się w życiu kobiety. Pojawia się dziecko i cały świat przewraca się do góry nogami. Następuje boom z kupowaniem małych ciuszków, wszelkimi przygotowaniami. Jednak oprócz pięknych chwil, na kobiecie ciąży duża odpowiedzialność, za nowe życie, za nowego człowieka, któremu dała życie.

Od samego początku kobieta nosi pod sercem nie narodzone jeszcze dziecko, zdrowo się odżywia, aby rozwijało się prawidłowo. Po urodzeniu karmi je własnym mlekiem, aby dziecku nie zabrakło żadnych niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników. W pierwszym etapie życia człowiek praktycznie nie poradziłby sobie, gdyby nie matka. Ona nie tylko zajmuje się karmieniem niemowlęcia, ale również jego pielęgnacją, wprowadzaniem młodego człowieka w nieznany dla niego dotychczas świat. Życie zostało tak skonstruowane, że w pierwszym etapie rozwoju noworodka, później niemowlęcia stawia dla matki dużo wyzwań: przemęczenie, wielokrotnie nieprzespane noce – wszystko to po to, aby dziecku niczego nie zabrakło… Oczywiście rola ojca, partnera jest również ważna – kobieta wielokrotnie potrzebuje wsparcia, ale nie ma co ukrywać, że w pierwszych latach rozwoju dziecka, większość obowiązków spada jednak na kobietę.

Kobieta została już tak skonstruowana przez naturę, że priorytetem staje się opieka nad dzieckiem. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o cechy fizyczne, ale również o jej psychikę. Kobieta jest w stanie pokonać ból związany z porodem, psychicznie jest o wiele silniejsza od mężczyzny. W podejściu do dziecka jest bardziej cierpliwa, stanowcza, bardziej ciepła. Oczywiście cechy osobowościowe są indywidualnymi dla każdego człowieka, i nie ma co tutaj uogólniać, równie dobrze partner może wykazywać się większą cierpliwością.

Wprowadzenie własnego dziecka w ludzki świat, to w jaki sposób zostanie on „przedstawiony” rzutować będzie na całe jego życie i jego zachowanie.

To na matki ramieniu dziecko wypłakuje się po przegranej grze, nieudanej miłości, straconej pracy. Matka powinna uczyć dziecko empatii, wrażliwości na krzywdę innych. Nie ma znaczenia, czy mamy 2 lata, czy 22, a może 55? Matka zawsze pozostanie dla nas matką i jednocześnie przyjaciółką. Dobre relacje z własną mamą sprawią, że nie raz dziecko przyjdzie zwierzyć się z własnych problemów, poradzić. Wiek dziecka zmienia jedynie priorytetowe sprawy, z którymi przychodzi się o poradę.

Widać więc, że rola matki jest znacząca w życiu każdego człowieka, szczególnie dziecka. To ona ma „zbudować fundament” wartości człowieka i decydować jak będzie wyglądało jego życie. Ukształtowanie kręgosłupa moralnego człowieka rozpoczyna się już od czasów niemowlęcych. Jeżeli dziecko nie otrzyma miłości od matki, to na pewno nie będzie jej okazywało innym, gdyż samo nie zazna jej we własnym domu.


Komentarze

Dodaj komentarz

Treść wiadomości:
Nazwa użytkownika:
Adres e-mail:
Kod weryfikacyjny:

Najnowsze osobywięcej

Avatar malwi36Avatar HanysHansAvatar SylkaAvatar And70Avatar 10august1995Avatar Marcin87chAvatar Greg17Avatar PatrycjaAvatar Anka534