Tutaj jesteś: Home :: Dziecko :: Rola ojca w życiu dziecka

Rola ojca w życiu dzieckaDziecko do prawidłowego rozwoju psycho – ruchowego potrzebuje obydwojga rodziców. Wielokrotnie temat roli matki opiekującej się dzieckiem od pierwszych chwil jego życia, jest wiodący. Obecność ojca w życiu dziecka jest jednak równie ważna.

Ojciec jest pierwszym mężczyzną, którego zna zarówno dziewczynka, jak i chłopiec. To, jakie sobą reprezentuje cechy, będzie zawsze kojarzyło się dziecku z męskim typem człowieka. Dziewczynki w dorosłym życiu, wielokrotnie przy wyborze własnego partnera życiowego, kierują się podświadomie cechami osobowościowymi własnego ojca. Natomiast chłopcy, wielokrotnie powielają ojca zachowanie.

Matka jest tą osobą, która kocha bezwarunkowo, daje ciepło, poczucie bezpieczeństwa… Rola ojca w życiu noworodka i niemowlęcia, nie jest aż tak istotna, nabiera istoty wraz z czasem jego rozwojem.

Rola ojca w wychowaniu dziecka, polega na wprowadzaniu go w dorosłe życie poprzez stawianie wyzwań, pokazywanie jak należy rozwiązywać problemy, radzić sobie w trudnych sytuacjach. To właśnie ojciec pomaga dziecku się usamodzielnić.

Dziecko, któremu nie stawia się wymagań, nie poradzi sobie w dorosłym życiu. Pamiętajmy, że priorytety wpojone w najmłodszych latach dzieci, będą z nimi szły przez całe życie. Jeżeli, dziecko nie będzie miało odpowiednio kształtowanego kręgosłupa moralnego, nie będzie wiedziało co jest dobre, a co złe, jakie wartości są najważniejsze – to w życiu dorosłym będzie popełniało błędy, których mogłoby uniknąć, gdyby przykład z dzieciństwa byłby odpowiedni.

Zatem rolę ojca w życiu dziecka można podsumować jako nauczyciela dorosłego życia. Głównie na ojcu ciąży obowiązek stawiania wymagań własnemu dziecku, idąc za przykładem, dziecko pojmuje co to samodyscyplina, że od życia nie można jedynie brać, nie dając nic w zamian.


Komentarze

Dodaj komentarz

Treść wiadomości:
Nazwa użytkownika:
Adres e-mail:
Kod weryfikacyjny:

Najnowsze osobywięcej

Avatar malwi36Avatar HanysHansAvatar SylkaAvatar And70Avatar 10august1995Avatar Marcin87chAvatar Greg17Avatar PatrycjaAvatar Anka534