Tutaj jesteś: Home :: Dziecko :: Rozwój Dziecka

Rozwój Dziecka

DzieckoSzereg stadiów rozwojowych od niemowlęctwa do dorosłości, to ważne aspekty rozwoju całej osobowości człowieka, w tym fizycznej, intelektualnej, emocjonalnej i społecznej. Właściwą rolą rodziców jest dostarczanie bodźców, wsparcia i dostępu do działalności, które pozwalają dziecku opanować kluczowe zadania rozwojowe. Rodzic jest pierwszym nauczycielem dziecka i można powiedzieć, że funkcjonuje jako trener w każdym etapie życia dziecka stawiając odpowiednie wyzwania w celu stymulowania rozwoju, jak również doświadczeń dziecka odpowiednio do wieku. Pozwala to dziecku na własną rękę odkrywać, uczyć się i funkcjonować prawidłowo w otoczeniu. Tak jak rusztowanie na powstającym budynku, tak wsparcie rodziców powinno być budowane z wiekiem dziecka, a potem sukcesywnie odstawiane w miarę nabieranie doświadczenia i wiedzy przez dziecko. Każdy, uważny rodzic sam wie, kiedy dziecko jest gotowe w zgodzie z jego unikalnym planem rozwojowym.

Rozwój każdego dziecka jest wyjątkowy i skomplikowany. Pomimo, że dzieci rozwijają się poprzez ogólnie przewidywalne sekwencje kroków i etapów, to każde przechodzi przez te etapy indywidualnie, w inny sposób lub w innym czasie. Rozwój dziecka podlega silnym wpływom czynników w swoim środowisku i doświadczeń, jakich się dziecku dostarcza. I nie są tak ważne powszechne oczekiwania w stosunku do dziecka, jak to, co dziecko może osiągnąć w określonym wieku. Stawianie zadań i wyzwań dziecku ma sens jedynie na miarę jego możliwości.


Komentarze

Dodaj komentarz

Treść wiadomości:
Nazwa użytkownika:
Adres e-mail:
Kod weryfikacyjny:

Najnowsze osobywięcej

Avatar dasd15Avatar malwi36Avatar HanysHansAvatar SylkaAvatar And70Avatar 10august1995Avatar Marcin87chAvatar Greg17Avatar Patrycja