Tutaj jesteś: Home :: Dziecko :: Tata – to brzmi dumnie

Tata – to brzmi dumnie

DzieckoDawno minęły czasy, kiedy mężczyźni byli wykluczani byli z procesu wychowawczego lub sami się z niego wycofywali. Dzisiaj świadome ojcostwo jest dowodem prawdziwej męskości i spełnienia.

Od wieków wychowywanie dzieci było domena kobiet, a ojciec był autorytetem, wyrocznią i żywicielem rodziny. Te stereotypy nadal mają swoją moc, jednak do rzeczywistości nie przystają już z wielką siłą. Obecnie coraz częściej kobieta i mężczyzna wymieniają się rolami i to wcale nie z powodu dewaluacji starych zasad i równouprawnienia. Okazuje się, że współcześni ojcowie potrafią nie tylko odpowiednio zaopiekować się dzieckiem, ale czerpią z tego satysfakcje i przyjemność. Coraz częściej decydują się na urlop ojcowski, ponieważ chcą czynnie uczestniczyć w życiu potomka.

Dla wielu mężczyzn narodziny zwłaszcza pierwszego potomka oznaczają zmianę ostrości postrzegania świata i często przesuwa się ono od egocentryzmu do bezinteresowności. Bycie ojcem to rola, którą przyjmują z dumą i odpowiedzialnością.

Dla niektórych jest to możliwość przebywania z dzieckiem i pielęgnowanie go na bieżąco, dla innych chęć spędzenia jak największej ilości czasu z nim jako wsparcie i zachęta do rozwoju.

Ojcowie maja dziś znacznie większą rolę w wychowaniu dzieci niż kiedyś. Pokolenie dzisiejszych siedemdziesięciolatek nie wyobrażało sobie, aby zostawić dziecko pod opieką ojca. Dziś już nikogo to nie dziwi. Ale pomimo tego, że dziś rodzice dzielą pomiędzy siebie odpowiedzialność za wychowanie, to nadal mają różne role do odegrania. Matka nie zastąpi dziecku ojca i odwrotnie. Zrozumienie tego i zaakceptowanie jest pierwszym krokiem do komunikowania się zrozumienia nawzajem perspektywy zadania wychowawczego bez szkody dla dziecka.

Matka, z natury rzeczy jest od początku blisko dziecka, ale jeśli ojciec włącza się aktywnie w każda sferę wychowania, nie pozbawia się uczestnictwa rozwoju dziecka na każdym etapie życia, co daje największą satysfakcję.


Komentarze

Dodaj komentarz

Treść wiadomości:
Nazwa użytkownika:
Adres e-mail:
Kod weryfikacyjny:

Najnowsze osobywięcej

Avatar malwi36Avatar HanysHansAvatar SylkaAvatar And70Avatar 10august1995Avatar Marcin87chAvatar Greg17Avatar PatrycjaAvatar Anka534