Tutaj jesteś: Home :: Dziecko :: Telewizja w życiu dziecka

Telewizja w życiu dzieckaOd wielu lat toczy się dyskusja między zwolennikami oglądania telewizji przez dzieci oraz tymi, którzy kategorycznie są przeciwko. Jak to właściwie jest z tą telewizją? Jaki ma wpływ na nasze dziecko i czy powinniśmy pozwolić kilkulatkowi na kilkugodzinne ślęczenie przed szklanym pudłem? Odpowiedź jest bardzo prosta, wszystko jest dla ludzi, tylko z umiarem. Ważne jest aby rodzice nie traktowali telewizji jak elektronicznej niani, która wybawi ich od markotnego dziecka i stosowali się do kilku ważnych zaleceń.
Najważniejszą kwestią jest rodzicielski nadzór. Dzieci powinny korzystać z telewizji świadomie, a do tego potrzebna jest obecność rodziców, którzy wytłumaczą pewne sytuacje wyświetlone na ekranie. Musimy być dla swoich dzieci niejakim mentorem, który wyciąga z bajki edukacyjne treści i je podkreśla. Aby media nabrały wartości edukacyjnej niezbędne jest dodawanie komentarzy, zadawanie pytań, aby nakłonić dziecko do jakiejkolwiek refleksji, a następnie dyskusji.

Kolejną istotną sprawą jest wybór programów. Absolutnym błędem jest wręczanie kilkuletniemu dziecku pilota i nadawanie mu władzy nad wyborem treści, które go zainteresują. To my jesteśmy za to odpowiedzialni i my powinniśmy zapoznać się z pozycjami, które oferują nam poszczególne kanały. Niestety w dzisiejszych czasach czas antenowy jest często zapychany byle czym, niekoniecznie właściwym dla naszego malucha.

Dużym błędem, który popełniamy coraz częściej jest wyposażanie pokoika dziecięcego w telewizor. Musimy pamiętać, że nie jest on zabawką, tylko formą rozrywki, która powinna być limitowana czasowo.

Nieumiejętne wykorzystywanie telewizji może nieść za sobą bardzo negatywne korzyści, dziecko łatwo może się uzależnić, czerpać autorytet z niewłaściwych bohaterów lub przenosić agresję ze szklanego ekranu do świata realnego. Jeśli jednak zatroszczymy się o to co, jak i ile ogląda nasz maluch możemy zauważyć wiele pozytywnych aspektów telewizji.

Kilka propozycji bajek dla najmłodszych:
1-3 lat "Dobranocny Ogród", "Teletubisie"
2-4 lata "Świnka Peppa", "Dora poznaje świat", "Klub Przyjaciół Myszki-Miki" , "Świat Elma","Miś Uszatek", "Krecik", "Ciekawscy,"Ciekawski George"
4-5 lat "Bob budowniczy", "Strażak Sam", "Smerfy", "Gumisie", "Muminki", "Pytalscy"


Komentarze

Dodaj komentarz

Treść wiadomości:
Nazwa użytkownika:
Adres e-mail:
Kod weryfikacyjny:

Najnowsze osobywięcej

Avatar malwi36Avatar HanysHansAvatar SylkaAvatar And70Avatar 10august1995Avatar Marcin87chAvatar Greg17Avatar PatrycjaAvatar Anka534