Tutaj jesteś: Home :: Dziecko :: Wspieramy rozwój dziecka - mądrze i tanio

Wspieramy rozwój dziecka - mądrze i tanio
Każdy z nas zrobiłby wszystko dla swojego dziecka, by zdrowo rosło i dobrze się rozwijało. Często jednak popadamy ze skrajności w skrajność. Obsypujemy prezentami, pozwalamy na wszystko lub wręcz przeciwnie, zapominając o dziecku, jego potrzebach i oczekiwaniach. Dziecko to taka sama istota jak człowiek dorosły, z tą różnica jednak, że nie wszystko jeszcze rozumie. Tak samo ma humory i problemy na miarę jego wieku. Jeśli zdamy sobie z tego sprawę wychowanie i wspieranie Jego rozwoju stanie się naprawdę łatwe.

Wychowanie wiąże się z kosztami, których nie unikniemy, jednak niektóre z nich można ograniczyć lub w ogóle wyeliminować. Przede wszystkim obserwujmy pociechę i słuchajmy jej. Może się wtedy okazać, że my zafiksowani na pewnej śwince z bajki przegapiliśmy moment gdy nasz potomek zainteresował się żółwiem, lalką czy innym autkiem. Co z tego wynika? Na pewno oszczędności, ponieważ może się okazać że ubranka czy zabawki z nowym idolem są tańsze. Postarajmy się rozejrzeć czy pewne rzeczy można kupić z drugiej ręki, a starą, gładką bluzkę odświeżyć prasowanką z ulubionym bohaterem.

Wcale nie jest powiedziane, że dziecko posiadające mnóstwo zabawek jest bardziej szczęśliwe od tego, które ma jedną. W pierwszych latach życia dziecko bawi się manipulacyjnie. Im szybciej pozna jej budowę i funkcje tym szybciej się nią znudzi. Dlatego zamiast inwestować w coraz to nowe gadżety spróbujmy schować część zabawek na miesiąc, dwa i wyjąć je po tym czasie. Pociecha znudzona i opatrzona z tym co jest na półce chętnie zajmie się czymś „nowym”. Pamiętajmy jednak, iż przedmiot w pewnym momencie może stać się zbyt „dziecinny”. W takim przypadku zamiast wyrzucać zawsze możemy je sprzedać lub oddać innemu dziecku. Można również spróbować wymiany zabawkami z innymi rodzicami, posiadającymi potomstwo w podobnym wieku co nasze.

Wiele rzeczy, które zainteresują dziecko możemy zrobić sami w domu z rzeczy pod ręką. Najfajniej gdybyśmy zrobili je razem z dzieckiem. Do takich kreatywnych zabawek należą: zamek czy statek kosmiczny z kartonowych pudeł, domek dla lalek z rolek po papierze toaletowym, pożyteczny karmnik dla ptaków czy budka lęgowa, kuchnia ze starej szafki, puzzle z plakatu czy obrazu i wiele innych.

Świetnym pomysłem zamiast kolejnego przedmiotu będzie wspólna zabawa: spacer tematyczny, poszukiwanie skarbów, statek piracki czy wspólne gotowanie lub grabienie liści w ogrodzie (przyjemne z pożytecznym, gdyż pewne obowiązki i tak trzeba wykonać, a gdy dziecko jest starsze możemy pomyśleć o ekonomii i wynagrodzeniu).
Pomysły można mnożyć i rozwijać, a czas spędzony wspólnie nigdy nie będzie zmarnowany, gdyż dziecko uczy się przez przykład, a nie przez słowa kierowane w jego kierunku. Jeśli coś wykonamy z rzeczy, które już mamy lub zrobimy coś razem nie wydamy na to dodatkowych pieniędzy. Zaoszczędzone w ten sposób kwoty możemy odłożyć do skarbonki. Może uda nam się w ten sposób spełnić któreś z większych i kosztowniejszych marzeń naszego dziecka – szalona wyprawa w nieznane, ciekawy kurs lub szkolenie, wycieczka za miasto, wakacje za granicą lub dowolny cel o jakim marzyliśmy.


Komentarze

Dodaj komentarz

Treść wiadomości:
Nazwa użytkownika:
Adres e-mail:
Kod weryfikacyjny:

Najnowsze osobywięcej

Avatar malwi36Avatar HanysHansAvatar SylkaAvatar And70Avatar 10august1995Avatar Marcin87chAvatar Greg17Avatar PatrycjaAvatar Anka534