Tutaj jesteś: Home :: Dziecko :: Wytyczanie granic dziecku jedną z metod wychowawczych?

Wytyczanie granic dziecku jedną z metod wychowawczych?Wielokrotnie spotykamy w sklepach dzieci w wieku przedszkolnym, które „walczą” ze swoimi rodzicami o nową, kolejną zabawkę, albo inną rzecz i wychodzą z płaczem, bo rodzic nie kupił im upragnionej rzeczy. Być może znamy to na co dzień. Wielokrotnie Twoje starsze dziecko chce posiadać markowe drogie spodnie, iść na dyskotekę, a Ty mówisz – NIE. Bunt dziecka spowodowany Twoją negatywną odpowiedzią jest uzasadniony, gdyż nie może ono otrzymać, czy zrobić tego co chce. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o posiadanie rzeczy, ale również o nakazy z Twojej strony.
Wytyczanie granic własnemu dziecku od jego najmłodszych lat jest bardzo ważne, gdyż od samego początku wdrażamy my, rodzice w życie naszych dzieci, zasady, którymi będą kierowały się w dalszym życiu. Przecież życie, jest ciągłym pasmem wyborów, nawet idąc o sklepu po bułki, wybieramy czy kupić białą, czy razową. Każdy z nas ma plany, marzenia – a jeżeli ma marzenia, to nie mamy dostępu do wszystkiego. Wytyczanie granic dziecku, jest właśnie przygotowywaniem, go do dalszego życia, w którym będzie podejmował wiele decyzji i dokonywał wiele, rozmaitych wyborów.
Czy „wytyczanie granic” można nazwać metodą wychowawczą? Jak najbardziej – wychowanie to ciągłe pokazywanie dziecku czego wolno, a czego nie – to nauka, którą wykorzysta w swoim dorosłym życiu. Dzieci, które dostają wszystko, nie mają granic ani w posiadaniu, ani w postępowaniu, nie mają szacunku ani do ludzi, ani do rzeczy. A przecież nie na bezdusznych tyranów chcemy wychować własne pociechy.
Każdy z rodziców chciałby, aby jego dziecko miało jak najlepiej, jednak nie można dać im wszystkiego co materialne – pamiętajmy, ze najważniejszymi rzeczami, które są im niezbędne, to to, aby czuły się kochane – nie osiągnie się tego poprzez zaspokajanie zachcianek naszych dzieci. Jeżeli, zależy nam na przyszłości, może jeszcze małych pociech, warto wyznaczać im granice, pokazywać, mieć wobec nich wymagania, nakazy. Życie nie jest jedna wielką zabawą, pełne jest również obowiązków, nie zawsze można robić to co się chce. Formą wytyczania granic jest również nakłanianie naszych dzieci do posiadania obowiązków i pilnowania, aby w jak najlepszym, możliwym stopniu je wykonały. Wykonywanie nakazanych obowiązków wymaga od dzieci spędzenia w taki, a nie inny sposób, czasu, który mogłyby poświecić na formę rozrywki – to są również granice.
Dzieci, które nie mają wdrażanego takiego postępowania od najmłodszych lat, mają ciężej w życiu, gdyż doświadczają wielu rozczarowań i w efekcie są mniej odporne psychicznie, co może również odbić się na ich przyszłych rodzinach. Wymagający rodzice, wielokrotnie zakorzeniają w dzieciach umiejętność wymagania od samych siebie – a to cenna cecha i rzadko spotykana u współczesnych ludzi.


Komentarze

Dodaj komentarz

Treść wiadomości:
Nazwa użytkownika:
Adres e-mail:
Kod weryfikacyjny:

Najnowsze osobywięcej

Avatar malwi36Avatar HanysHansAvatar SylkaAvatar And70Avatar 10august1995Avatar Marcin87chAvatar Greg17Avatar PatrycjaAvatar Anka534