Zabawa, która uczy i bawi
Ekspresja werbalna u małego dziecka jest ograniczona. Dlatego porozumiewa się głównie za pomocą zabawy. Dzięki niej maluch poznaje siebie, swoje możliwości i otaczający go świat. Tworząc sprzyjające warunki i stymulując do ciągłych poszukiwań i poszerzania horyzontów, wychowujemy zdrowe, radosne i mądre dzieci.Niemowlę
Wielu rodziców sądzi, że bawić można się wtedy, kiedy dziecko jest już sprawne ruchowo i potrafi zrozumieć polecenia. Warto jednak pamiętać, że można zacząć bawić się już od pierwszego dnia życia. Ciekawym pomysłem jest podawanie maluszkowi, bądź położenie w jego pobliżu zwykłej tetrowej pieluszki. z czasem maluch zacznie sięgać po nią, łapać, przeciągać, przytulać ją. To pierwsza niewinna zabawa, która pomoże uspokoić bobasa, ale również zwiększa jego zdolności ruchowe.
Pierwszy rok
Zabawa to nie tylko czas beztroskich igraszek, ale również chwila nauki i ogólnego rozwoju dziecka. Istnieje wiele interesujących form spędzania wolnego czasu. w pierwszym roku życia ważne jest, aby jak najwięcej mówić do malucha, zachęcać do wysiłku intelektualnego i ruchowego.
Schowaj, buduj, składaj...
Wykorzystujcie puste pudełka, garnki, patyki, wodę, piasek. Ciekawość dziecka jest nieograniczona. Maluszki uwielbiają, gdy je coś zaskakuje. Zbieraj pudełka po lodach, butach czy innych przedmiotach, można schować jedno do drugiego. Dziecko z radością będzie odkrywać jego zawartość. Tym samym ćwiczy sprawność rączek. Znajdź kilka przedmiotów o różnej powierzchni. Daj dziecku łyżkę czy patyczek i pobaw się z nim w perkusję. Maluch zdobywa informacje o dźwiękach i strukturach.
Zabawa w kształty i kolory
Czasami brakuje nam pomysłów. Okazuje się, że najprostsze skojarzenia, czy domowe rekwizyty są najlepsze. w domu szukaj odmiennych struktur, kształtów, kolorów. Bawcie się w nazywanie przedmiotów, Będąc w parku uruchamiajcie wszystkie zmysły. Ciekawą odmianą może być wyszukiwanie przedmiotów w tym samym kolorze czy kształcie, albo na tę samą literę. (starsze dzieci)
Drugi rok
W drugim roku życia dziecko staje się bardziej samodzielne. Poprzez zabawę maluch uczy się jak sobie radzić z różnymi przeciwnościami. Obserwując pociechę w tej radosnej chwili możemy zobaczyć jak kształtuje się jego charakter. Są dzieci, które szukają odbiorców i towarzyszy, inne bawią się same. Jedne szybko się zniechęcają, inne z kolei, wytrwale dążą do celu. Rodzice powinni obserwować malucha i szukać takich zabaw, aby rozwijały konkretne cechy.
Ciastolina, pankolina, plastelina
Obecnie na rynku można zakupić wiele zestawów kreatywnych dla dzieci. Zabawy manualne rozwijają wyobraźnię i zręczność. Ważne, aby maluszek nie bawił się sam. Ten mały człowiek uczy się przez słuch i obserwacje. Razem możecie tworzyć własne historie. Przy okazji ćwiczcie informacje o kolorach, kształtach, wielkościach.
Zabawy trzylatka
Gry i zabawy ruchowe - dzięki tym, z elementami równowagi maluch rozwija sprawność fizyczną, poznaje też możliwości własnego ciała. Stanie na jednej nodze, chodzenie wzdłuż sznurka czy linii to niektóre z możliwości. Na układ ruchowy korzystnie wpływają zabawy biegowe. Zaliczamy do nich bieg po torze z przeszkodami, odbijanie piłki, czy gonienie baloników. Kolejną z możliwości są zabawy rzutne, chwytne, połączone z celowaniem. Taki ruch kształtuje siłę, orientację przestrzenną i koncentrację. Na rozwój kończyn dolnych dobrze wpływają zabawy skoczne. Dzięki nim dziecko uczy się spostrzegawczości, dobrych reakcji. Można także wykorzystać ruch z elementami wspinania.
Gry planszowe - zamiast przesiadywać przed telewizorem czy monitorem lepiej poświęcić ten czas na różnego typu gry. Nie tylko sprzyjają rozwojowi intelektualnemu dziecka, ale tworzą ważne więzi rodzinne.
Mali artyści - nic tak nie poprawia humoru małemu człowiekowi niż pozwolenie na inwencję twórczą. Malowanie farbami to doskonały sposób na ćwiczenie sprawności rąk, a także na uzewnętrznienie swoich emocji. Poza tym prawdą jest, że dziecko brudne to dziecko szczęśliwe. Możecie również stworzyć wspólny plakat, albo zdjęcie rodzinne.
Wycinanki Nie wyrzucaj kartonów. Nie nieocenione źródlo wspólnych zabawy, można z nich wycinać, tworzyć zamki, auta, domy, kuchnie i wiele innych rzeczy. Można na nich malować i pisać. Przydatne też są ulotki. Wycinajcie różne oferowane przedmioty ,a potem bawcie się np. w sklep, ubieranie taty czy mamy, albo tworzenie orderów czy dyplomów.
Dzieci uwielbiają się bawić. Nie znają ograniczeń związanych z porą dnia czy roku. Warto wykorzystać ich chęci, ciekawość świata i potencjał. Co ważne czas poświęcony dla dziecka jest bezcenny. Znaczy więcej niż góra zabawek.
Komentarze
Dodaj komentarz