Tutaj jesteś: Home :: Dziecko :: Zdrowe dziecko to szczęśliwe dziecko

Zdrowe dziecko to szczęśliwe dzieckoJestem tym, co jem


Bardzo ważnym aspektem w funkcjonowaniu każdego człowieka jest odpowiednia dieta. Zadaniem rodzica jest wyrobienie w dziecku zdrowych nawyków żywieniowych. Rozpoczyna się ono już od najmłodszych lat. Jedną z metod karmienia jest „Baby led weaning”, które opiera się wprowadzaniu nowych produktów do diety dziecka z pominięciem podawania tzw. papek. Dużą rolę odgrywa tutaj przyzwolenie na samodzielne spożywanie posiłków przez naszego malucha, który uczy się czerpać przyjemność z jedzenia poprzez jego eksplorację. Wielu może zniechęcać bałagan, który jest konsekwencją takiego sposobu karmienia, ale to dzięki bezpośredniemu doświadczaniu nasza pociecha może poznawać nowe smaki i rozwijać zmysły. Dodatkowo pamiętajmy, że dzieci nie lubią monotonni, więc warto zwrócić uwagę nie tylko na to, co im podajemy, ale w jaki sposób. Atrakcyjnie podany posiłek zachęca do próbowania potraw, które dziecko traktuje jak zabawę. Łatwiej wtedy przemycić do diety dziecka zdrowe składniki. Dużym powodzeniem cieszą się kolorowe kanapki z buźkami czy dekoracje z warzyw przypominające zwierzęta. Najczęstszym błędem w żywieniu najmłodszych jest brak wystarczającej ilości warzyw i owoców, zastępowanie ich tłuszczami i cukrami. Jeśli od najmłodszych lat dostarczamy dziecku zbyt dużej dawki soli i wysoko przetworzonej żywności to skutecznie przyzwyczajamy jego organizm do ciągłego domagania się tego typu produktów, które szkodzą zdrowiu. Konsekwencją są uszkodzenia układu immunologicznego, zahamowanie wzrostu oraz niekorzystny wpływ na koncentrację. Zwłaszcza w okresie dorastania spożywany pokarm jest ważnym paliwem dla organizmu i to dzięki niemu dziecko prawidłowo się rozwija.

W zdrowym ciele zdrowy duch


Obok odpowiedniej diety należy zatroszczyć się o aktywność fizyczną dziecka. Tak samo jak jedzenie, warunkuje ona prawidłowy rozwój na przestrzeni całego życia. Szczególny nacisk kładzie się na ruch od najmłodszych lat, ponieważ stymuluje on wzrastanie ciała, m.in. jego proporcjonalny wzrost. Poprzez aktywność fizyczną dziecko uczy się jak radzić sobie z otoczeniem i reagować na bodźce płynące ze środowiska. Bardzo korzystną formą dostarczania ruchu są gry zespołowe, które oprócz fizycznych korzyści wzmacniają relacje społeczne z rówieśnikami. Małe dzieci zazwyczaj wykazują dużą gotowość do podejmowania aktywności ruchowej, dlatego warto to wykorzystać. Dbając o to od samego początku zmniejszamy ryzyko wystąpienia u dziecka otyłości w dalszych latach. Maluchy uczą się przystosowania do otoczenia poprzez obserwację dorosłych, dlatego tak ważne jest dostarczanie im zdrowych wzorców zachowań. Obecnie istnieje wiele atrakcyjnych możliwości spędzania aktywnie wolnego czasu. Dużym powodzeniem wśród najmłodszych cieszą się wycieczki rowerowe czy wizyta na basenie.

Dzielny pacjent


Zdarzają się niestety sytuacje, kiedy mimo dbania o dietę i ruch naszego dziecka, jego zdrowie nie jest w najlepszej kondycji. Niektóre dzieci wymagają dodatkowej suplementacji, inne mogą mieć słabszą odporność i być bardziej podatne na zarażenie się chorobami wieku dziecięcego. W momencie, gdy zauważymy jakieś niepokojące sygnały koniecznie należy zwrócić się do lekarza. Doceniajmy bogate doświadczenie naszych babć, mam czy koleżanek, ale też pamiętajmy, że każde dziecko jest inne, więc lepiej skorzystać z porady specjalisty niż działać na własną rękę. Obecnie zakres działań opieki medycznej dla dzieci jest bogaty.
Zachorowania wśród dzieci są częste, gdyż w przedszkolach i żłobkach narażone są one na kontakt z wieloma zarazkami. Działając odpowiednio wcześnie możemy zapobiec ich powikłaniom, a także rozwojowi chorób cywilizacyjnych, np. cukrzycy, otyłości, nowotworów, które dotykają nie tylko dorosłych. Jedną z częstych przypadłości u dzieci jest niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza. Niepokojącym sygnałem dla rodziców powinno być osłabienie, nadmierne rozdrażnienie, brak apetytu, częste bóle głowy czy nadmierne siniaczenie. Po zaobserwowaniu tego typu objawów niezwłocznie należy skonsultować się z lekarzem, gdyż leczenie wymaga wiedzy specjalisty z dziedziny hematoonkologii. Poważne choroby wymagają specjalistycznej opieki, która jest oferowana w coraz liczniejszych placówkach dlatego pamiętajmy, że im szybciej zostaną wykryte tym skuteczniejsza będzie terapia.

Czy istnieje przepis na sukces?


Zadanie przed jakim stoi rodzic wychowując swoje pociechy jest szalenie trudne. Życiowa rola matki czy ojca potrafi dostarczyć niezapomnianych chwil, nie tylko tych najprzyjemniejszych. Pamiętajmy, aby dbać o systematyczne badania i wizyty u lekarza. To one mogą zapobiec rozwojowi niebezpiecznych dolegliwości. Każdy etap życia dziecka stawia przed rodzicami inne wyzwania. Korzystając z różnych poradników czy gotowych przepisów na wychowanie dzieci należy wziąć pod uwagę, że każde dziecko jest inne. To co uniwersalne to potrzeba obdarzania ich dużą dawką miłości.


Komentarze

Dodaj komentarz

Treść wiadomości:
Nazwa użytkownika:
Adres e-mail:
Kod weryfikacyjny:

Najnowsze osobywięcej

Avatar malwi36Avatar HanysHansAvatar SylkaAvatar And70Avatar 10august1995Avatar Marcin87chAvatar Greg17Avatar PatrycjaAvatar Anka534