Krok 1: Data i miejsce
W górnej części wniosku podajemy miejsce i datę stworzenia wniosku.
Krok 2: Wskazanie właściwego sądu
W następnych partiach pozwu powinniśmy wymienić dane sądu do którego składamy wniosek (nazwę sądu, miasto w którym się znajduje oraz wydział w którym będzie odbywała się sprawa). Nie musimy podawać dokładnego adresu sądu, miasto w zupełności wystarczy. Do wyboru mamy dwa właściwe sądy rejonowe: ten, który obejmuje miejsce zamieszkania wnioskodawcy lub ten, który znajduje się w okręgu miejsca zamieszkania uczestniczki.
Krok 3: Wskazanie wnioskodawcy
Osobą uprawnioną do wystąpienia z powództwem o ustalenie kontaktów z dzieckiem jest jego rodzic lub dziadkowie. Oczywistym jest fakt, że małoletni nie może ubiegać się sam o ustalenie kontaktów z najbliższymi. Dane personalne tej osoby powinny zostać umieszczone we wniosku. Należy tego bardzo przestrzegać, często pojawiają się pomyłki przez co często sądy odrzucają wniosek z powodu wynikających nieścisłości.
Krok 4: Wskazanie uczestniczki
Obowiązkowo zaraz po zapisie dot. wnioskodawcy powinna znaleźć się informacja wraz z danymi osoby przeciwko, której kierujemy wniosek. Wystarczy podać imię, nazwisko, adres zamieszkania.
Krok 5: Zatytułowanie pisma
Nadanie tytułu pismu nie jest obowiązkowe, ale jest jak najbardziej zalecane i warte umieszczenia. Ułatwia sędziemu szybkie rozeznanie się w naszych żądaniach.
Krok 6: Określenie żądania
W piśmie obowiązkowo powinny znaleźć się jasno i precyzyjnie określone nasze żądania odnośnie kontaktów z dzieckiem. Powinny być wskazane konkretne dni wraz z konkretnymi godzinami.
Krok 7: Uzasadnienie
W pierwszej kolejności należy umieścić informację kiedy się dziecko urodziło, wskazując jako dowód jego akt urodzenia. Ogólnie rzecz biorąc w uzasadnieniu powinniśmy opisać okres w jaki do tej pory zajmowaliśmy się nieletnim oraz argumenty dla których jesteśmy w stanie w określone dni zajmować się dzieckiem. Wszystkie nasze argumenty przydałoby się poprzeć jakimś dowodem, np. zeznaniem wybranego świadka, dokumentem urzędowym, zaświadczeniem, decyzją, wyciągiem z państwowych akt, czy zdjęciami. Zeznania świadków często są zbędne jeśli posiadamy bogaty wachlarz innych dowodów, które w zupełności mogą wystarczyć sądowi. Im ich więcej – tym lepiej.
Krok 6: Załączniki
Należy tutaj po kolei wymienić wszystkie dołączone do wniosku dokumenty, które stanowią dowód w sprawie. Do wniosku koniecznie też trzeba dołączyć jego odpis dla strony pozwanej oraz kserokopie załączników. Koniecznie pamiętajmy o tym, że wszystkie składane przez nas dokumenty w sądzie muszą być oryginałami (unikamy kopii). Warto mieć przy składaniu wniosku jego trzeci egzemplarz dla nas samych i poprosić sekretarkę o pieczątkę potwierdzającą wpłynięcie tego dokumentu do sądu. Wówczas posiadamy zaświadczenie, że faktycznie składaliśmy tego dnia wniosek do sądu.
Krok 7: Podpis
Wniosek o ustalenie kontaktów z nieletnim należy podpisać własnoręcznie. Wbrew pozorom jest to bardzo istotne, w przypadku, gdy pozew nie zostanie podpisany może zostać nie rozpatrzony w terminie, a cała sprawa nam się przedłuży. Podpis składa wnioskodawca.
Krok 8: Opłaty
Opłata za złożenie wniosku o ustalenie kontaktów wraz z zabezpieczeniem wynosi 40zł.
Komentarze
pionas
Basiek chyba nie ma szans na zmuszenie ojca do kontaktu z synem...
Basiek
Mam pytanie czy jest sens składać do sądu wniosek o kontakty dziecka z ojcem, który nie utrzymuje z nim kontaktu. Chodzi o to, że chciałabym by ojciec miał kontakt z dzieckiem, ponieważ dziecko ma brata starszego (przyrodniego) i ojciec z nim ma kontakty. Mieszkamy w tej samej miejscowości. Ojciec nie kontaktuje się bo jest to rodzaj odgrywania się. Jednak z różnych jego wypowiedzi i zachowań wynika, że nie jest tak, że dziecko jest mu obojętne. Chodzi o to, że uważam, ze warto spróbować uregulować to, by nie było, że on mnie prosi o spotkanie z dzieckiem, bo myślę, że to tez jest dla niego przeszkodą. Poza tym bracia powinni miec kontakt. Chodzi mi o dobro dziecka by nie było sytuacji, że spotyka ojca na ulicy i nie zna go. Może ktoś skłądał taki wniosek, jak sąd zapatruje się na takie sprawy?
Dodaj komentarz