Tutaj jesteś: Home :: Wolny czas :: 8 pomocnych zasad spędzania urlopu z dzieckiem

8 pomocnych zasad spędzania urlopu z dzieckiem

Wybierz rodzaj spędzania urlopu

Przed podjęciem jakichkolwiek kroków zakupowych (bilety, sprzęt, ciuchy), ważne jest świadomie wybrać rodzaj wypoczynku jaki będzie optymalny dla Ciebie i Twojego dziecka/dzieci. Należy brać pod uwagę: zainteresowania dzieci, to jak Ty lubisz spędzać czas, jaki masz budżet podróży, długość wakacji itp. W zależności od tych czynników można zdecydować się na:
  • Aktywne wakacje – dające mnóstwo zabawy, ale również i wyczerpujące. Często ten rodzaj spędzania czasu związany jest z poznawaniem innych ludzi.
  • Plażowanie – jeśli potrzebujecie się po prostu odprężyć i zrelaksować, to idealny wybór. Tego typu wakacje są również dobrym wyborem, gdy jedzie się z małymi dziećmi, ponieważ pomagają uniknąć znudzenia dzieci.
  • Wakacje z przygodą – jeśli Twój budżet pozwala Ci na więcej, warto rozważyć bardziej ekstremalne atrakcje, tj. wyjazd na safari, serfowanie, czy oglądanie wielorybów. Można znaleźć zorganizowane grupy wybierające taki rodzaj spędzania czasu, wtedy poznasz towarzyszy podróży już w momencie wylotu!
  • Weekendowy – nie musisz wyjeżdżać na drugi koniec świata, by spędzić udane wakacje z dzieckiem. Jeśli masz ograniczony czas i/lub budżet dobrze znany wyjazd nad pobliskie jezioro, morze, góry, czy na Mazury również może być pełen wrażeń. Dodatkowym plusem wyboru tej opcji jest to, że znając kraj łatwiej będzie zorientować się w dostępnych atrakcjach.


Wybierz odpowiedni cel podróży

Najważniejszą i jedną z pierwszych decyzji przy planowaniu wspólnego wyjazdu jest wybranie miejsca, do którego się udamy. Bardzo dobrym sposobem na to, by dziecko jeszcze przed wyruszeniem było podekscytowane nadchodzącym wydarzeniem, jest zaangażowanie go do uczestnictwa w procesie wyboru lokalizacji. Oczywistym jest, że możesz sprytnie kierować szalonymi pomysłami swojej pociechy, ale takie podejście do tematu sprawi, że od początku ta podróż będzie Waszą WSPÓLNĄ podróżą. Ty natomiast musisz pamiętać o tym, by w miejscu, które wybierzecie było sporo atrakcji, takich na wyciągnięcie ręki oraz żeby było ono przystosowane do podróżowania z dziećmi. Zwłaszcza wyjeżdżając pierwszy raz z dzieckiem nie warto porywać się na lokalizacje o utrudnionych warunkach.

Dobrze zaplanuj pakowanie

Przede wszystkim najlepiej na początek zrób starą, sprawdzoną listę rzeczy do zabrania. Dobrym sposobem tworzenia takiej listy jest opowiadanie samemu sobie historii podróży i przytaczania tego co będzie potrzebne, np.: „Dotrzemy do hotelu i będziemy szli na obiad do restauracji, więc potrzebuję zestawu ubrań, jesteśmy tam 7 dni, więc 7 zestawów. Później pójdziemy na plażę – strój kąpielowy, będę chciała się opalać, więc olejek do opalania i ręcznik..” I tak dalej. Wiadomo, że każdy musi stworzyć swoją własną listę rzeczy, które potrzebuje, ale są takie, o których zapomnieć nie można: dokumenty (dowód osobisty, paszport itp.), lekarstwa (podstawowe – witamy, maści oraz jeśli trzeba specjalistyczne, np. dla astmatyków), pieniądze (trochę w gotówce, trochę na koncie), mapy, bilety, jakąś podręczną zabawkę dla dziecka;

Nie spiesz się

Najlepszą rzeczą jaką możesz wziąć ze sobą – czy to na lotnisko, zwiedzanie, czy przemieszczanie się z punktu A do B – jest dodatkowy czas. Dzieciaki uwielbiają badać, odkrywać i cieszyć się wszystkim co widzą po drodze, nie zważając na ramy czasowe podróży. Przewidując dodatkowy czas na pójście do łazienki, gapienie się, chodzenie po różnych stoiskach, czy napady histerii, nie tylko uszczęśliwisz dziecko dając mu swobodę, ale również wspomożesz siebie w utrzymywaniu spokoju i pozytywnego nastawienia.

Korzystaj z transportu publicznego

Większość dzieci uwielbia atrakcje, które niesie ze sobą podróżowanie pociągiem, autobusem, czy łodzią. Można zaobserwować tam mnóstwo rozmaitych, ciekawych ludzi i lokalnych sytuacji, rodzących oczywiście pytania typu: "Mamo/Tato a dlaczego ten pan ma fioletowe włosy".

Miej plan B

Na wypadek, gdyby coś w podróży nie poszło według planu warto przygotować pomysły na wypełnienie dodatkowego czasu. Jeśli nagle zacznie się burza i nie możecie iść zwiedzać albo jest czterogodzinne opóźnienie samolotu, warto mieć opracowanych kilka rodzinnych zabaw, atrakcji. Może to być wspólne pisanie pamiętnika z wakacji lub np. zajmująca mało miejsca gra.

Daj dziecku aparat

Może to być oczywiście jakaś prosta wersja aparatu dla dzieci, lub nawet aparat jednorazowy, ale uwierz, że możliwość uwieczniania tego, co go fascynuje utrzyma długo jego ekscytację i zainteresowanie podróżą.

Są rzeczy, które ZAWSZE musisz mieć przy sobie

Podręczna torba powinna być przygotowana jak łódź ratunkowa – musi zawierać podstawowe artykuły umożliwiające przeżycie. Najważniejsze w podróżowaniu z dziećmi jest, by zawsze mieć przy sobie coś do picia i coś do zjedzenia. Dobrze wiesz, jak marudne i nieznośne potrafią się stać, nie mając zaspokojonych tych potrzeb. Dodatkowo warto wyposażyć się w chusteczki (u małych dzieci w pieluchy) na wypadek awaryjnego pupu. Po takiej czynności i również przed jedzeniem przyda się płyn do dezynfekcji rąk.


Komentarze

Dodaj komentarz

Treść wiadomości:
Nazwa użytkownika:
Adres e-mail:
Kod weryfikacyjny:

Najnowsze osobywięcej

Avatar malwi36Avatar HanysHansAvatar SylkaAvatar And70Avatar 10august1995Avatar Marcin87chAvatar Greg17Avatar PatrycjaAvatar Anka534